Rodzaje rezonansu magnetycznego

Obecnie badanie rezonansem magnetycznym ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Ułatwia rozpoznanie choroby zarówno przy schorzeniach oczu jak i skomplikowanych przypadkach padaczki. Wyróżniamy rezonans magnetyczny:

 • rezonans magnetyczny (MR) kości i/lub stawów,
 • rezonans magnetyczny (MR) brzucha i miednicy,
 • rezonans magnetyczny (MR) kręgosłupa,
 • rezonans magnetyczny (MR) serca i osierdzia,
 • rezonans magnetyczny (MR) dróg żółciowych (tzw. MRCP),
 • rezonans magnetyczny (MR) głowy i szyi,
 • rezonans magnetyczny (MR) w okulistyce,
 • rezonans magnetyczny (MR) aorty piersiowej i innych dużych naczyń klatki piersiowej,
 • rezonans magnetyczny (MR) tkanek miękkich ciała,
 • rezonans magnetyczny (MR) piersi,
 • Angiografia Rezonansu Magnetycznego (tzw. angio MR).

Jest to przede wszystkim bezpieczny rezonans magnetyczny. Cena? Badanie należy do najdroższych form badań w dziedzinie radiologii, dlatego zlecane jest przez lekarzy tylko w przypadkach szczegółowego określenia przyczyn występowania pewnych objawów u swoich pacjentów.

Badanie rezonansem – zdjęcie pochodzi z serwisu zapytaj.onet.pl

Nowy wymiar wyprawy do lasu

Wielu ludzi, uciekając z dala od codziennego, miejskiego zgiełku, wybiera leśne eskapady. W lesie można relaksować się na różne sposoby. Możemy, na przykład, zbierać grzyby lub poziomki, obserwować leśna faunę lub po prostu położyć się wygodnie na kocu i patrzeć, jak przez korony drzew przebijają się promienie słoneczne. Wymienione wyżej rozwiązania świetnie sprawdzają się wśród osób o stosunkowo niskim stopniu aktywności.

10995835_514614405355656_8302882112608607695_n

Dwukołowiec – Airwheel

Natomiast dla osób, które nie mogą siedzieć w miejscu istnieje całkiem interesująca alternatywa, dzięki której zwykły spacer po lesie może zamienić się w ekscytującą wyprawę. Tą alternatywa jest pojazd elektryczny, mówiąc dokładniej dwukołowiec, stworzony przez inżynierów z firmy Airwheel. Pojazd ten nie wydziela spalin (nie jest napędzany przy pomocy jakichkolwiek silników spalinowych), więc nie zanieczyszcza leśnej flory. Ponadto jest on bardzo cichy, właściwie bezszelestny, dzięki czemu mamy pewność, że nie będziemy płoszyć leśnej zwierzyny.

hpslamssensa

Optymalizacja środowiska wydruków biurze

Prowadzisz biuro, ale nie wiesz, czy nie generujesz nadmiernych wydatków? Jest wiele elementów, którym warto się przyjrzeć. Tym razem padło na środowisko wydruku. Jakie drukarki stosujesz? Jakie skonfigurowałeś ustawienia? Wszystko to może być powodem wydawania nadmiernych pieniędzy i marnowania czasu.

Zacznijmy od podstaw. Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę to dostosowanie urządzeń do najczęściej wykonywanych prac. Jeżeli jest to biuro to najczęściej mamy do czynienia z drukowaniem dokumentów. Czy ma to znaczenie, jakiej drukarki do tego używasz? Oczywiście, ze tak. Jeżeli jest to drukarka atramentowa to masz problem, gdyż na pewno narażasz firmę na niepotrzebne wydatki.

Współcześnie najlepszym wyborem do biura jest wielofunkcyjna drukarka laserowa. Dlaczego? Jest wiele powodów, ale jednym z nich jest przede wszystkim koszt eksploatacji. Zakup nowych tonerów jest dużo tańszy niż zakup tuszu, ale to nie wszystko. Jedno porządne urządzenie wielofunkcyjne może z powodzeniem zastąpić kilka innych. Po co kupować skaner, drukarkę, kopiarkę i faks skoro to wszystko można mieć w jednym urządzeniu? To właśnie jest przewaga urządzeń wielofunkcyjnych.

Dobrze skonfigurowana drukarka laserowa daje jeszcze większe korzyści, dlatego warto zadbać o to by także ustawienia dopasować do swoich potrzeb.

Czy dokumenty prawne zawsze musi tłumaczyć tłumacz przysięgły?

Czasami, kiedy nastaje potrzeba przetłumaczenia jakiegoś ważnego dokumentu o charakterze prawnym zastanawiamy się, czy potrzebny nam jest do tego tłumacz przysięgły czy też nie. Jak się okazuje nie każdy ma o tym pojęcie, ale zlecanie tłumaczenia dokumentów prawnych tłumaczowi przysięgłemu nie zawsze jest koniecznością. Podobnie w sytuacji dokumentów prywatnych. Jeżeli są one dobrze przetłumaczone to możemy mieć pewność, że takie dokumenty są ważne.

Wiele zależy też od sytuacji, z jakimi dokumentami mamy do czynienia. W kodeksie postępowania administracyjnego możemy wyróżnić dwa rodzaje dokumentów: urzędowe i prywatne. W kodeksie postępowania karnego sytuacja jest już nieco bardziej skomplikowana. O statusie dokumentu decyduje indywidualna ocena sądu.

Trzeba mieć więc na uwadze, że o ile w tłumaczeniu dokumentów prawnych nie zawsze musi uczestniczyć tłumacz przysięgły to istnieją takie dokumenty, w których jest to wymagane. Sytuacja może dotyczyć zarówno dokumentów urzędowych jak i prywatnych. Należy o tym pamiętać, bo jeżeli dostarczymy dokumenty niewykonane przez tłumacza przysięgłego tam gdzie będzie to konieczne, to nie będą one ważne w konkretnej sprawie.

Coś dla naszych stóp

Kto z nas nie lubi chodzić na boso po czymś niezwykle miękkim i przyjemnym? Wieczorne oglądanie filmu z bosymi stopami na dywanie, który nas ogrzeje i sprawi, że zapomnimy o bożym świecie jest dziś opcją dla każdego z nas. Wystarczy zakupić dywan shaggy, który zapewni nam odpowiedni relaks, a przy okazji przyozdobi nasze mieszkanie (tutaj warto i spojrzeć na dywany nowoczesne).

To niezwykle proste – jedna rzecz, a tak wiele zastosowań. Praktyczne zastosowanie, bo wyciszamy pomieszczenie i nie musimy oglądać ”gołej” podłogi. Wizualne, bo „cieszymy” oko i sprawiamy, że nasz salon lub sypialnia nabiera indywidualnego charakteru. Dbamy o zdrowie, bo chodząc na boso wspomagamy nasze stopy i krążenie w nich. Zresztą po całym dniu w pracy i mając na nogach szpilki lub buty robocze to chyba czysta przyjemność zrzucić je i biegać na bosaka, prawda?

bd71f3eefff9924c5c977ade8c14d0ee

Zdjęcie pochodzi z: dywanik24.pl

Jak widać jeden zakup, a tyle korzyści. Sami sobie bez problemu dobierzemy „włochacza” dla siebie dzięki bogactwu wyboru i nie będziemy tego żałować, bo zyskamy my i nasz dom.

Uniwersalność pełną gębą

Wiele osób pamięta jeszcze dywany rodem z PRL-u lub wczesnych lat 90tych, gdzie wielkiego wyboru nie było i co w drugim domu na podłodze leżał identyczny dywan z którego mimo wszystko cieszono się wtedy. Dziś wolny rynek sprawia, że bez problemu dostaniemy najlepszej jakości dywany z całego świata. Orientalne wzornictwo, niespotykane wcześniej bogactwo barw i asortyment na każdą kieszeń – tak wygląda oferta sklepów i hurtowni sprzedających dywany.

Dywany można dzielić na wiele klasyfikacji, ale rozdział na dywany nowoczesne i klasyczne jest chyba najpopularniejszy. W oby dwie kategorie wpisuje się dywan shaggy, czyli tzw. włochacz. Nazwa pochodzi od tego, że bardzo on przypomina i z wyglądu i jak w dotyku prawdziwą wełnę, a więc jest miękka i grzeje. Te walory sprawiają, że obecnie cieszą się te dywany wielkim zainteresowaniem, a klienci kupują je zarówno jako ozdobę do salonów jak i sypialni. Nie ma tutaj wyznacznika i dlatego znajdziemy je w ofercie praktycznie każdego sklepu z dywanami.

d_606_new york brown 1

Co ważne na start

Lista potrzeb przy wprowadzaniu na nowe mieszkanie jest z reguły niezwykle długa. I to bez znaczenia czy kupiliśmy mieszkanie na rynku wtórnym czy też prosto od developera. Meble, sprzęt AGD i RTV czy też wyposażenie kuchni. To wszystko kompletuje się latami w myśl zasady: co najpotrzebniejsze jest na teraz.

Jak w takim razie ocenić potrzebę zakupu dywanu? Przecież można żyć z „gołą” podłogą, ale jako pierwszą myśl rzuca się problem z akustyką, czyli zjawisko echa. Dywan skutecznie wyciszy to i tym samym szczególnie w salonie pozwoli na spokojne oglądanie telewizji czy słuchanie muzyki. Kolejna rzecz to dziecko i nie ważne czy już mamy czy jest dopiero w drodze – bezpieczeństwo i wygoda dla niego w czasie zabawy jest większe po prostu.

d_630_bella8-4

Trzeba dodać jeszcze jedną ważną rzecz – cena dywanów nie jest poza zasięgiem zwykłego Kowalskiego, a spora konkurencja w branży sprawia, że coraz częściej można znaleźć w ofercie niezwykle atrakcyjne ceny np. na dywany shaggy lub tanie dywany. I nie trzeba jeździć po sklepach, bowiem równie szeroka oferta znajduje się w sklepach internetowych.

423px-Boxerfraktur

Badanie rentgenowskie klatki piersiowej

Badanie RTG klatki piersiowej (zwane też badaniem radiologicznym) jest nieinwazyjną metoda diagnostyki, na przykład w przypadku złamania żeber czy mostka.

Badanie rentgenowskie tego odcinka służy również diagnostyce dróg oddechowych oraz płuc. Badanie takie jest niezwykle cenne dla lekarza, gdy w grę wchodzą takie schorzenia jak: rozedma płuc, kłopoty z wydolnością układu oddechowego, gruźlica, zapalenie płuc. Ponadto badanie RTG klatki piersiowej pomaga w diagnostyce chorób serca, schorzeń aorty, obecności płynu w jamach opłucnowych czy powiększonych węzłów chłonnych w okolicach śródpiersia.

Na zdjęciu , które jest wynikiem prześwietlenia, najbardziej widoczne są płuca oraz serce. W niektórych przypadkach, przed wykonaniem zdjęcia obszaru klatki piersiowej, konieczne jest (na kilka minut przed badaniem) wypicie środka kontrastującego (cieniującego). Zawsze tuz przed zdjęciem, radiolog prosi również o wstrzymanie oddechu, aby zdjęcie wyszło jak najbardziej wyraźne.

Tłumaczenia wykonane za granicą, a ich ważność na terenie Polski

Może się wydawać, że tłumaczenia wykonane z jakiegoś powodu za granicą przez tłumacza przysięgłego w każdej sytuacji są ważne w Polsce. Jak się jednak okazuje sytuacja w naszym kraju ma się nieco inaczej i trzeba zwrócić uwagę na pewien szczegół.

Otóż tłumaczenia wykonane za granicą przez tłumacza przysięgłego zaprzysiężonego do prowadzenia zawodu w Polsce będą ważne i można ich użyć w Polsce. Natomiast w sytuacji, gdy takie dokumenty będą przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego, który nie nabył uprawnień do prowadzenia zawodu w Polsce nie będą one miały zastosowania w naszym kraju, gdyż takie obowiązują u nas przepisy.

Gdy znaleźliśmy się w takiej sytuacji mamy zasadniczo dwa wyjścia. Zlecić sprawdzenie poprawności tłumaczenia lub po prostu zlecić tłumaczenie dokumentów od nowa. Ważne jest tutaj po prostu dostarczenie dokumentów z pieczątką tłumacza przysięgłego, który nabył prawo do wykonywania zawodu w Polsce.

Niestety żadne z tych rozwiązań nie jest zachęcające, gdyż wiąże się ono z dodatkowymi kosztami, ale tylko w ten sposób posiadane przez nas dokumenty będą nadawały się do użytki w sądach i urzędach na terenie Polski.

Zakup wart swojej ceny

Przeglądając ofertę dywany sklep z dywanami natkniemy się na dywany shaggy, które robią obecnie furorę. Wyglądem i w dotyku są jakby zrobione z prawdziwej wełny. Tym samym są cieplutkie, miłe i przytulne, więc niezależnie czy miałyby trafić do sypialni, pokoju dziecięcego czy salonu są przez nas pożądane. Wygoda ponad wszystko, a ten produkt spełnia wszystkie kryteria wygodnictwa w XXI wieku.

d_92_133b

Jeśli dodamy, że producenci tych dywanów z całego świata (np. z Turcji, Belgi i Indii) prześcigają się w zapewnieniu pełnej palety barw i niepowtarzalnych wzorów to otrzymujemy w praktyce niepowtarzalny produkt, który z miejsca stanie się jedną z głównych ozdób naszego mieszkania. Utrzymanie w czystości też nie jest skomplikowane dlatego zamiast pytać się czy warto kupić zadajmy sobie pytanie kiedy my go zakupimy? Przecież uniwersalizm i gwarancja, że przez lata taki dywan przy dbaniu o jego czystość nie zniszczy się staje się inwestycją wartą każdej wydanej złotówki.